Saçınızı Kendiniz Boyayın

0

Yıllarca belinize kadar uzatmaya çalıştığınız saçlarınız bir türlü uzamıyor ama dip boyanız her ay geliyor değil mi? Gitgide popülerleşen minimalist akımına siz de uyabilir ya da en azından kuaför masraflarınızı indirgemek isteyebilirsiniz. Evde saç boyamak o kadar kolay ki! Çok spesifik renkler kullanmadığınız takdirde birkaç araştırma ile bu işi başarabilir, en azından arkadaşınıza yaptırabilirsiniz.

Boyamak için gerekli olan malzemeler boyaya göre değişir. Ombre yapacaksanız ombre tarağına, tüplü boya ise fırça ve kaba ihtiyacınız olacaktır. Boyama işlemine başlamadan önce herhangi bir nemlendiriciyi saç diplerinize alnınıza iyice yedirin. Bu işlem saç boyasının derinize işleyip leke bırakmasına engel olacaktır. Boyama işlemleri bittikten sonra kutunun içinden çıkan saç maskesini mutlaka kullanın.

TEK RENK BOYAMA

En kolay saç boyama tekniğidir. Beyazlarınız çıkıyor ya da saç renginizi olduğu gibi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Saçlarınızın rengini değiştirmek ciddi bir karardır. Her defasında farklı renkler deneme gibi bir şansınız yoktur. Bildiğiniz gibi saç boyaları küllü ve dore alt rengi ile çok çeşitlidir. Yanlış geçişler yapmak saçınızın yeşillenmesine ya da turunculaşmasına neden olur. Bu yüzden saçlarınızı hangi renge boyamak istediğinize iyi karar verin ve sürekli farklı boyalar almayın.

Boyanın rengi aynı olsa bile markası ya da cinsi farklı olunca da ortaya farklı sonuçlar çıkma ihtimali vardır. Boyanızın isminin ve renginin yazdığı kısmı kesin ve onu her zaman cüzdanınızda saklayın. Hem saçınızın sağlığı hem de doğallığınız için çok farklı renklere yönelmemenizi tavsiye ederiz. Emin olun, bir kadının doğal saç rengi ne renkse, o tonlar ona en çok yakışandır. Siyah saçlarınızı sarıya çevirmeye uğraşmayın. Koyu renk saçlarla daha canlı görüneceğinizden emin olabilirsiniz.

Saçınızı ilk defa boyayacağınız zaman ayrıca dip boyası yapmanıza gerek yoktur. Öncelikle enseden başlayarak dipleri boyayın, zaman kaybetmeden kalan boyayı saç uçlarına yedirin. 30-45 dakika arası bekleyip durulama yapabilirsiniz.

DİP BOYA YAPMA

Dip boya yaptırmak, en uygun kuaförde bile artık 40 liradan başlıyor. 10 liralık saç boyasının hepsini kullanmıyorsunuz bile! İşte bu yüzden hangi boyayı kullanmak istediğinize iyi karar verin demiştik. Saç boyanız aynı olunca sadece diplerinizi boyayıp yıkayabilirsiniz. Her defasında saç boylarını da boyayarak yıpratmaya gerek yoktur. Çünkü oralar zaten boyalı!

OMBRE YAPMA

İnternette kolay ombre yapma yöntemleri ile ilgili videolar izleyebilirsiniz. Ombre yaparken kendi saç renginizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu konuyla ilgili güzel bir yazı hazırlamıştık, okumanızı tavsiye ederiz. Atkuyruğu yaparak ombre yapabileceğiniz gibi, ombre tarağı ya da ince fırça kullanıp saçlarınızı krepeledikten sonra uçlarını boyayarak güzel bir ombre işlemi yapabilirsiniz. Unutmayın, ombre fiyatları en az 300 liradan başlıyor! Kolay gelsin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.